Slovenské denníky a Kindle / čítačky elektronických kníh

lacike/ February 22, 2013/ Hints

Čítačky elektronických kníh sa sa rozmáhajú aj na Slovensku. Nie každý však vie, že nie sú určené len na čítanie kníh. Veľmi pohodlne sa v nich dá čítať napr.denná tlač a to aj napriek tomu, že nemajú aktívny prístup na internet (pod aktívnym prístupom rozumej možnosť prehliadať web stránky a podobne).

Prednedávnom som sa stal šťastným majiteľom Kindle 4. generácie a začal zisťovať ako do čítačky “natlačiť” čo najviac obsahu (aj s ochranou, resp. formátmi nekompatibilnými s Kindle). Odpoveďou bolo Calibre.

Calibre je software na správu elektronických kníh v rôznych formátoch. Dajú sa medzi sebou konvertovať, takže zariadeniam sa medze nekladú. V prípade Kindle umožňuje nahrávanie dvomi cestami:

  • cez kábel pripojeného zariadenia
  • zaslaním na kindle.com mail z ktorého sa kniha stiahne do čítačky cez Wi-Fi, prípadne 3G

Po nainštalovaní sa sprievodca opýta na zariadenie, s ktorým bude Calibre pracovať. Treba zvoliť to svoje a na základe toho sa upraví ponuka akcií. Základom je nahrávanie rôznych formátov kníh a ich následné zaslanie do čitačky. Tu treba spomenúť niekoľko veci:

  1. PDF dokumenty sú “fixed size”, tzn. majú jasne určenú veľkosť strany, čo vedie k situáciám, že čítanú stranu treba približovať, aby bola čitateľná. Iste uznáte, že to kazí zážitok z čítania. PDF teda treba konvertovať do “reflow” formátu, ktorý “prestránkuje” obsah podľa veľkosti displeja a fontu tak, aby nebolo treba približovať. Takým formátom je napr. MOBI, AZW3, EPUB alebo aj HTML, resp. HTMLZ (zazipované html aj s obrázkami v jednom súbore)
  2. Nie všetky formáty vie každá čítačka otvoriť. Tu oceníte to, že Calibre vie, ktoré sú vhodné pre dané zariadenie a ponúkne pri synchronizácii konverziu na ten správny
  3. Niektoré knihy sú chránené (u nás najčastejšie Adobe pdf drm, Adobe epub drm a pod.), čo znamená, že ich neprečítate inde ako na autorizovanom zariadení. Na toto existuje takisto ľahká pomoc v podobe zásuvných modulov do Calibre, ktoré dokážu pri vkladaní knihy do Calibre knižnice takúto ochranu odstránit (návod je tu a potrebné pluginy sú napr. tu, resp.odkaz nájdete na zmieňovanom blogu)
  4. Calibre podporuje sťahovanie web stránok vo formáte elektronickej knihy. Predkonfigurovaných je viacero denníkov a časopisov (zo slovenských napr. SME, Pravda, Týždeň, SLOVO a zive.sk). Stačí sa prihlásiť na ich odber a vo zvolené dni a v danú hodinu Calibre stiahne ich najnovší obsah do čítačky (Calibre musí samozrejme byť spustené)

No a práve o 4. bode je tento príspevok. Obrázkový postup ako na to:

1. Spustiť Calibre

calibre1

2. V menu hore sa nachádza tlačítko na stiahnutie “noviniek”, treba kliknúť na šípku rozbaľovacej ponuky

 

calibre2

 

3. Otvorí sa okno s predkonfigurovanými denníkmi. Zvoľte požadované a nezabudnite ich aktivovať/naplánovať zakvačnutím kvačky

calibre3

 

4. Následn už treba iba kliknúť na “Save” pre uloženie nastavenia a prípadne na “Download all scheduled” pre okamžité stiahnutie všetkých naplánovaných sťahovaní

5. Do knižnice pribudne nová kniha a tá bude zároveň automaticky zaslaná na zariadenie

calibre4

 

 

Hotovo.

 

PS: Určite ste si všimli, že ja mám v ponuke aj Hospodárske noviny (HNonline). Je to konfigurácia, ktorú som narýchlo spravil. Keď bude finálne odladená, tak pribudne na tomto blogu, alebo rovno v inštalácii Calibre. Aktuálna verzia je tu, zobrazenie online debát ale ešte nie je dokonalé.

Share this Post